Co i kiedy wysiewam w 2024 roku, jakie warzywa będę uprawiał?

W kalendarzu już marzec 2024 roku. Sezon ogrodniczy rozkręca się na dobre. Czas zebrać wszystkie notatki i zanotować, jakie warzywa i w jakich terminach wysiałem, żeby mieć ściągę na przyszłość. Jeśli popełnię jakiś błąd, dzięki notatkom będę mógł skorygować swój ogrodniczy grafik i w przyszłości uniknąć podobnych błędów. Ten wpis będzie też spisem warzyw, jakie planuję uprawiać w roku 2024.

 

# Pierwsze wysiewy – papryka

Pierwsze nasiona wysiałem jeszcze w 2023 roku, dokładnie w Sylwestra, 31.12.2023 roku. Były to nasiona papryki. Nie byłem zbyt kreatywny, nie szukałem w sklepach jakichś wyjątkowych odmian papryk. Pojechałem do marketu spożywczego, kupiłem wszystkie kolory i odmiany papryki jakie były, wydłubałem z nich nasiona i wysiałem. Z nasion kupionych wysiałem paprykę Ożarowską słodką, miks nasion papryki z firmy Plantico oraz paprykę o nazwie Caryca. Tą ostatnią wysiewałem już rok wcześniej ale nie byłem z niej zadowolony. Sadzonki były słabe a plony kiepskie. Wysiałem ją tylko dlatego, że miałem już te nasiona. Dodatkowo wysiałem też trochę nasion zebranych z naszych papryk, uprawianych w poprzednim sezonie. Już teraz mogę napisać, ze najlepiej wzeszły nasiona z naszych papryk, później te z owoców kupionych w markecie a najsłabiej te z kupionych nasion. 

Tak wschodzące papryki wyglądały ostatniego dnia stycznia, 2024 roku. 

Sadzonki papryki 30.01.2024
Sadzonki papryki 30.01.2024

 

17-go lutego, przed wysianiem nasion pomidorów, przepikowałem sadzonki papryki, każdą do swojej doniczki. Tak prezentowały się 21-go lutego 2024 roku.

Sadzonki papryki, 21.02.2024
Sadzonki papryki, 21.02.2024

 

# Amore pomidore, wysiewam nasiona pomidorów

Od kilku lat pomidory wysiewam zawsze w okolicy Walentynek, 14-go lutego. W tym roku nasiona wysiałem 17-go lutego, w weekend, po Walentynkach. Poniżej, na zdjęciu widzisz odmiany, które zamierzam uprawiać w 2024 roku. Wysiałem po jednym, maksymalnie dwa nasionka każdej odmiany. Te po lewej to koktajlowe, niektóre będą rosły w donicach. Te po prawej, to duże pomidory, które będę sadził w szklarni. 

Wiem, że niektórzy ogrodnicy wysiewają pomidory dopiero w połowie marca. Jak wolę jednak zacząć wszystko nieco wcześniej. Po pierwsze, jak jakieś nasiona nie wzejdą, to mam czas, żeby wysiać je ponownie i mieć nadzieję, że uda im się wykiełkować. Po drugie, w szklarni mogę sadzić pomidory już końcem kwietnia i mając odpowiednio duże sadzonki w tym terminie jestem spokojny i wiem, że nawet jak ślimaki będą chciały je zniszczyć, to wszystkiego nie zeżrą. Trzeci powód, to wcześniejsze zbiory owoców. Sadząc duże sadzonki, krzewy szybciej urosną i wcześniej będą owocować.

Odmiany pomidorów, które wysiewam w 2024 roku
Odmiany pomidorów, które wysiewam w 2024 roku

 

W tym roku postanowiłem po raz pierwszy poeksperymentować i przygotować sadzonki pomidorów bez konieczności ich przepikowywania do większych doniczek. Pomyślałem, że mogę wysiać nasiona do dużych, 0,5 litrowych, przezroczystych kubków i kiedy sadzonki będą rosnąć, dosypywać tylko ziemi, żeby krzewy wypuszczały kolejne korzenie wzdłuż łodygi. Nie wiem, na ile mi się to uda zrobić, ale początki są obiecujące. Zdecydowana większość nasion szybko wzeszła i teraz czekam, aż sadzonki wypuszczą liście właściwe, żeby zacząć ich obsypywanie ziemią. Nasiona wysiałem mniej więcej w 1/4 wysokości kubka więc mam sporo miejsca na dosypanie ziemi a pomidory będą miały gdzie wypuszczać kolejne korzenie. 

Tak wyglądały sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu, 27-go lutego 2024 roku.

Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu
Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu

 

Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu
Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu

 

Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu
Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu

 

Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu
Sadzonki pomidorów 10 dni po wysianiu

 

# Pozostałe warzywa

Seler korzeniowy Talar i Denar – wysiew 26.01.2024

Por – wysiew 01.03.2024 

Marchewka wczesna, wysiana wprost do gruntu 22.02.2024 roku

Pietruszka korzeniowa wczesna wysiana do gruntu 22.02.204 roku

Cebulka dymka, wsadzona na grządki 22.02.2024 roku.

Rzodkiewki, wysiane w grządkach 22.02.2024 roku

Koper, wysiany 22.02.2024 roku w szklarni, na wczesny zbiór, zanim nie obudzą się mszyce. 

Kapusta pekińska i kalarepa, wysiane 22.02.2024 roku, rozsady trzymane w szklarni, pierwsze wzeszły 8-go marca 2024 roku.

Bób KIER i BIZON, odmiany wczesne, wysiane wprost do gruntu 09.03.2024 r. 

Sałaty rosną u nas w szklarni całą zimę, nie muszę ich wysiewać, zdążą zakwitnąć zanim będę wysadzał do szklarni papryki i pomidory. 

Wiem, że pewnie co nieco poknociłem ale zobaczymy co z tych wszystkich nasion wyrośnie. Wiosna coraz bliżej i coraz więcej będzie się działo w naszych ogrodach. Oby tylko nie pojawiły się jakieś spóźnione przymrozki to wszystko będzie dobrze. 

Jeśli robię coś źle, w złym terminie, to proszę popraw mnie i zostaw komentarz pod tym wpisem. Cały czas się uczę i zdobywam bezcenną, ogrodniczą wiedzę. 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x