Czerwiec to jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Długie dni, dużo słońca, ciepło, ale jeszcze nie gorąco. Kwitną kwiaty, drzewa, zaczynają kwitnąć warzywa. Piękny czas. Ale, czy w czerwcu można jeszcze coś wysiewać czy już jest za późno? Co należy robić w czerwcu w ogrodzie warzywnym?
# Co można wysiewać w czerwcu w warzywniku?
Czerwiec to bardzo dobry i pracowity miesiąc w ogrodach warzywnych. Jeśli lubimy pracę w ogrodzie, na świeżym powietrzu, w promieniach słońca, to nie będziemy się nudzić. W czerwcu możemy spokojnie:
- siać bataty na rozsady
- siać brokuły na rozsady
- sadzić brukiew
- sadzić burak ćwikłowy
- sadzić burak liściowy
- sadzić rozsadę cukini
- wysiewać cykorię
- sadzić rozsady dyni
- wysiewać fasole
- siać i sadzić rozsady jarmużu
- sadzić rozsady kabaczka
- siać na rozsadę kapustę pekińską
- sadzić karczochy
- siać koper ogrodowy, ale musimy pamiętać, żeby ochronić go przed mszycą
- wysiewać marchewkę na późny, jesienny zbiór
- sadzić rozsady ogórka gruntowego
- sadzić ogórek szklarniowy
- sadzić patisony
- siać i sadzić pietruszkę naciową
- siać rzepę i rzodkiew
- sadzić pory
- wysiewać i sadzić rozsadę sałaty
- sadzić seler, zarówno korzeniowy jak i naciowy
- sadzić rozsadę słonecznika
- siać bób do gruntu, ale podobnie jak z koprem, istnieje ryzyko pojawienia się mszycy
- sadzić cebulę z dymki
- sadzić brukselkę
- sadzić chrzan
- siać na rozsadę i sadzić kalafior
- siać na rozsadę i sadzić kalarepę
- siać rukolę, ale jak będzie upalne lato, to może zakwitnąć, co nie przeszkadza w zbiorach liści
- wysiewać bazylię
Jak widać, czerwiec to pracowity miesiąc. Jeśli masz jakieś zaległości w ogrodzie, to spokojnie można je nadrobić początkiem czerwca. Napiszę nawet więcej. Osoby, które w 2023 roku miały opóźnienia w wysiewach i wysadzaniu warzyw do gruntu wygrały jak na loterii, bo w tym, dość chłodnym roku, w pierwszych dniach czerwca w części Polski były przymrozki i sporo sadzonek nie przetrwało tych chłodów. Wiem, wiosną chcemy jak najszybciej zacząć sezon i wysadzać sadzonki na grządki. Ale doświadczenie uczy, że nie ma się co spieszyć. Jeśli opóźnimy prace w ogrodzie o kilka dni to wysadzone warzywa i tak wyrosną i zaowocują, a przynajmniej nie zniszczą ich niespodziewane, ale zdarzające się, czerwcowe przymrozki.
# Co robimy w ogrodzie warzywnym w czerwcu?
Jak pisałem wcześniej, sadzimy, siejemy i rozkręcamy warzywnik na całego. Poza tym musimy dbać o rośliny i podlewać je w zależności od pogody. A w czerwcu zdarza się już sporo gorących i suchych dni, kiedy, szczególnie w szklarni i doniczkach musimy zadbać o nawodnienie gleby.
Jeśli masz w ogrodzie czosnek, to musisz pamiętać o jego ogławianiu. Pisałem o tym na blogu we wpisie: Uprawa czosnku – zrób to w czerwcu, żeby mieć duże zbiory czosnku . Podobny zabieg, usuwania pędów kwiatowych należy wykonać w przypadku cebuli, żeby miała duże główki a nie piękne kwiaty.

Pamiętajmy żeby usuwać z grządek chwasty, które zaczynają się już panoszyć dość odważnie. Jeśli mamy wyściółkowane zrębkami, skoszoną trawą lub słomą grządki, to chwastów powinno być mniej a ich usuwanie powinno być łatwiejsze. Jeśli nasze grządki są odkryte, to polecam ściółkowanie. Ograniczymy parowanie wody, zmniejszymy częstotliwość podlewania warzyw a chwasty nie będą nam tak obficie rosnąć między warzywami.
W czerwcu można/należy przerwać gęsto posadzone marchewki, buraki itp. . Jeśli podczas wysiewania sypnęliśmy zbyt dużo nasion, to w jednym miejscu wyrośnie kilka roślin. Ich zbyt duże zagęszczenie sprawi, że plony nie będą duże. W takich przypadkach powinniśmy usunąć część roślinek, a jeśli uda nam się wyrwać je z korzeniami, to możemy wsadzić je w innym miejscu.
W czerwcu można już rozpocząć nawożenie warzyw. Ja używam do tego gnojówki z pokrzyw i rozpuszczonych drożdży piekarskich.
Czerwiec to dobry moment na podwiązanie krzaków pomidorów, papryk. W tym czasie są już wysokie i mogą zacząć się kłaść i łamać, dlatego powinniśmy je podwiązać do podpór lub np. w szklarni do przygotowanych uchwytów.
W czerwcu zbieramy pierwsze konkretne plony. Ja w swoim ogrodzie w czerwcu zbieram już truskawki, jagody kamczackie, pierwsze cebule sadzone jesienią, rukolę, koperek, rzodkiewki.
Podczas prac w ogrodzie przyglądajmy się roślinom, patrzmy czy nie atakuje ich mszyca lub inne choroby i szkodniki. Jeśli dzieje się coś niepokojącego reagujmy, żeby jak najszybciej, najlepiej metodami naturalnymi zapobiegać rozwijaniu się chorób i/lub kolonii szkodników. Im wcześniej zaczniemy działać, tym mniej szkód będzie w naszych uprawach.