Luty 2023, co wysiałem, co już wykiełkowało? Mój wysiew nasion w lutym.

Podsumowanie wysiewu nasion w lutym 2023 roku. Co wysiewałem, kiedy i jakie mam efekty po kilkunastu dniach od wysiania nasion?

 

W lutym przygotowania do nowego sezonu ogródkowego idą już pełną parą. Wiem, że niektórzy ogrodnicy jeszcze czekają aż w kalendarzu pojawi się marzec, ale jak z doświadczenia wiem, że jeśli wysieję nasiona w lutym, to zbiory będę miał szybciej a warzywa będą dłużej owocować.

W lutym wysiewam przede wszystkim pomidory, ale także marchewkę, którą spróbuję uprawiać z rozsady, kolejne papryki, bób, kalafior i brokuły. 

Uwaga!

Bób, kalafior, brokuł, marchewka do warzywa który nasiona wysiewam w domu i czekam aż wykiełkują. Kiedy tylko pojawią się pierwsze wschody, wynoszę je do szklarni, bo w domu, w cieple i kiepskim świetle sadzonki będą wyciągnięte, kiepskie i warzywa z nich nie urosną. Gdyby zdarzyły się solidne mrozy to na noc sadzonki zabiorę do domu, ale staram się trzymać je w szklarni, w rozsadniku, blisko ustawionych w szklarni beczek z wodą, która w ciągu dnia się nagrzewa i sprawia, że nocą w szklarni jest cieplej niż na zewnątrz.

Luty 2023 - kalendarz wysiewu warzyw
Luty 2023 – kalendarz wysiewu warzyw

 

Kiedy pisałem ten tekst, 24.02.2023 r, mniej więcej połowa nasion pomidorów już wykiełkowała. Kiedy pojawią się pierwsze liście właściwe przyjdzie czas na pikowanie sadzonek, ale to dopiero w marcu. Podobnie sprawa na się z paprykami. Duża część już nieśmiało kiełkuje i zaczynają rosnąć, ale niestety kiepsko póki co ze słońcem. A jak nie ma słoneczka, to rośliny nie mają energii i chęci do wzrostu. Czekamy cierpliwie i liczymy, że marzec będzie obfitował w słoneczne, ciepłe dni. 

Poniżej kilka zdjęć warzyw, które zaraz po wykiełkowaniu powędrowały do szklarni, żeby sadzonki nadmiernie się nie wyciągnęły tylko ładnie, powoli się rozwijały. 

Nauczka na przyszłość, sadzić bób do osobnych doniczek. Jak widać, bób wysiałem do wielodoniczki i nie wszystkie nasiona zdążyły wykiełkować przed przeprowadzką do szklarni. Nie mogłem czekać i musiałem przenieść już wykiełkowane nasiona do szklarni. Ciekawe, czy w chłodniejszym miejscu reszta wzejdzie czy nie. Gdybym miał każde nasiono w osobnej doniczce to wynosiłbym je kolejno, osobno, po wykiełkowaniu każdego z nasion.

Bób Bolero
Bób Bolero

 

Marchewka
Marchewka

 

Kalafior
Kalafior

 

Brokuł
Brokuł

 

Brokuł i Kalafior
Brokuł i Kalafior

 

# Wysiew nasion luty 2023 – dogrywka

Po opublikowaniu tego wpisu postanowiłem wysiać jeszcze nasiona kilku warzyw. Kapusty i kalarepy, roszponka oraz szpinak. Z tymi sadzonkami trzeba obchodzić się tak, jak np. z kalfiorem czy brokułem. Kiedy tylko wykiełkują, przenosimy je do chłodniejszego pomieszczenia. Ja wstawiam sadzonki do szklarni. Tam mają więcej światła, nieco niższe temperatury i mogą powoli się rozwijać. 

Początek marca to duża szansa na większe przymrozki, a kiedy są one zapowiadane, to dobrze jest wtedy przenieść sadzonki do cieplejszego miejsca w domu. Wczesna wiosna do gorący czas dla ogrodników przygotowujących swoje własne sadzonki i obserwacja prognoz pogody powinna być naszym nawykiem i obowiązkiem. Odpowiednia reakcja na większe spadki temperatur pomoże ocalić cenne sadzonki. 

Wysiew nasion luty 2023 dogrywka
Wysiew nasion luty 2023 dogrywka

 

A jak tam wasze przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu warzywnego? Nasiona już wysiane? A może już macie pokaźnych rozmiarów sadzonki?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x