W tym wpisie znajdziesz kilka wskazówek, jak uprawiać paprykę w swoim ogrodzie, żeby mieć obfite plony. Jak przygotować podłoże, kiedy wysiewać paprykę i co robić, żeby obficie owocowała aż do pierwszych przymrozków?
# Uprawa papryki we własnym ogrodzie
Papryka nie jest trudna w uprawie i jest odporna na choroby, ale musimy mieć odpowiednio przygotowane podłoże i dobrej jakości sadzonki.
-
Papryka zielona październik 2022 Papryka lubi rosnąć na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Ciepło i jasno, tego potrzebuje papryka.
- Przed posadzeniem papryki powinniśmy sprawdzić PH gleby. Powinna być piaszczysto-gliniasta, bogata w kompost lub zasilona obornikiem, np. granulowanym, o PH 6-7. Jeśli gleba będzie za kwaśna, istnieje duże ryzyko, że na krzaczkach papryki pojawi się sucha zgnilizna.
- Po posadzeniu papryki na grządki musimy być czujni i chronić ją przez ślimakami. One uwielbiają paprykę i potrafią w jedną noc ogołocić z liści wszystkie posadzone sadzonki. Jednym ze sposobów jest wysadzenie na grządkach dużych sadzonek. Wtedy nawet jak kilka listków zostanie zjedzonych to krzaczek ma szansę na przetrwanie.
- Papryka jest łakomczuchem i powinniśmy ją co kilka dni zasilać naturalnym nawozem płynnym takim jak gnojówka z pokrzyw, biohumus itp. Brak w składnikach odżywczych mogą spowodować mniejsze plony i kłopoty z zawiązywaniem owoców.
- Krzaki papryki należy palikować lub podwiązywać, podobnie jak pomidory. Krzaczki nie rosną zbyt wysokie, ale kiedy pojawią się na nich owoce, na pewno będą się przewracać i mogą się połamać.
- W papryce można obrywać dolne liście na krzaczku, aż do pierwszego rozgałęzienia pędów. Oczywiście obowiązkowo usuwamy także wszystkie suche, pożółkłe i chore liście.
- Paprykę można uprawiać w gruncie, szklarni i tunelu. Dobre efekty daje też uprawa papryki w donicach (najlepiej około 15 litrów pojemności), jednak trzeba pamiętać o częstym podlewaniu bo gleba w donicach szybko wysycha, szczególnie w gorące, słoneczne dni.
- Paprykę w miejscu docelowym wsadzamy na taką samą głębokość na jakiej rosła sadzonka. Po przesadzeniu na miejsce docelowe papryka nie wytworzy już dodatkowych korzeni, nawet jeśli wsadzimy ją głębiej.
- Przy sadzeniu do gruntu sadzonki sadzimy co 30-50 cm w rzędzie, rzędy co 50 cm. Po posadzeniu sadzonki obficie podlewamy. Ja uprawiam paprykę w szklarni, między krzakami pomidorów i doskonale się to sprawdza.
- Glebę pod krzaczkami papryki dobrze jest wyściółkować zrębkami drzewnymi, kartonami, słomą lub skoszoną trawą. Wtedy ograniczymy parowanie wody z gleby i zapewnimy paprykom stale wilgotne podłoże, które lubią.
- Papryka ostra powinna mieć trochę mniej wody niż słodka. Im więcej wody w gruncie pod papryką, tym są słodsze.
- W papryce usuwamy pierwszy pojawiający się kwiat, żeby krzaczek dalej się rozrastał a nie skupiał się na pierwszym owocu.
- Niektórzy ogrodnicy przycinają krzewy papryki żeby wypuszczała dodatkowe pędy na których będą rosły dodatkowe owoce. Ja osobiście kiedyś próbowałem takiego zabiegu, ale odechciało mi się. Lepiej jest zapewnić paprykom odpowiedniej jakości podłoże i komplet składników odżywczych. Wtedy będą owocowały równie dobrze.
- Jeśli wysiewamy nasiona papryki ostrej to warto robić to w rękawiczkach. Nasiona pozostawiają na palcach “ostre” drobinki, które przez przypadek można wetrzeć np. w oko.
- Jesienią, kiedy zbliżają się przymrozki a krzewy jeszcze owocują możemy przesadzić je do doniczek i wstawić do domu, jeśli mamy miejsce. Jest duża szansa, że zawiązane owoce dojrzeją i będziemy się cieszyć własnymi warzywami aż do zimy.
# Przygotowanie sadzonek papryki w domu
- Czas wschodu papryki to nawet 4 tygodnie. Nie martwmy się, kiedy wsadzimy nasiona i przez kilkanaście dni nic nie wschodzi.
- Nasiona przed wysiewem można namoczyć w letniej wodzie, przez około 24 godziny i dopiero później wysiewać do pojemników. Gleba po wysiewie musi być cały czas wilgotna ale nie mokra żeby nie pojawiła się pleśń.
- Głębokość siewu około 0,5 cm. Im głębiej wsadzimy nasiona, tym dłużej będą kiełkować.
- Papryka do kiełkowania potrzebuje wilgoci i ciepła. Dobrze jest doniczki z wysianymi nasionami postawić na parapecie nad działającym kaloryferem lub na ciepłej podłodze, jeśli mamy ogrzewanie podłogowe.
- Papryki wysiewamy początkiem lutego, żeby zdążyły odpowiednio wyrosnąć, ponieważ mają długi okres wzrostu. Czas produkcji dorodnej rozsady to 7-10 tygodni.
- Na początku można wysiewać nasiona gęściej do jednego pojemnika lub do małych wielodoniczek. Kiedy papryka będzie miała dwa-trzy liście właściwe, należy rośliny przepikować pojedynczo do większych i głębszych doniczek. Przy pierwszym pikowaniu rośliny można wsadzić nieco głębiej. Z łodygi zakrytej ziemią wypuszczą dodatkowe korzenie i sadzonki będą lepszej jakości.
- Nawożenie rozsady nie jest potrzebne, przynajmniej na początkowym etapie wzrostu. Kiedy sadzonki już trochę podrosną można zasilać ją biohumusem.
A Ty jakie masz doświadczenia z uprawą papryki? O czymś zapomniałem? Coś pominąłem? Zostaw swoje dwa słowa w komentarzu i pomóż innym amatorom własnej papryki.