Przyspieszone, wymuszone zbiory cebuli – niestety choroby grzybowe zaczynają atakować

Myślałem, że cebulę będziemy zbierać “na bieżąco”, w miarę potrzeb, a większe zbiory będą na przełomie lipca i sierpnia. Niestety, jakaś choroba grzybowa, prawdopodobnie mączniak, pokrzyżowała plany i musieliśmy ją zebrać już teraz. Nie jest źle, ale mogłoby być znacznie lepiej. Zobacz, ile cebuli udało nam się zebrać z naszego ogrodu.

 

# Cebula w naszym ogrodzie

Cebulę w naszym ogrodzie sadziłem jesienią 2022 roku i trochę na wiosnę 2023 roku. Kupiłem 3 opakowania dymki, każde po 0,5 kg. Cebula żółta, czerwona i biała. Wszystkie posadziłem w grządkach podwyższonych. Łączna powierzchnia, na której rosła zebrana cebula to około 4 m2. Wiosną wsadzałem też cebulki w różne inne miejsca w ogrodzie, ale tych na razie nie ruszałem, bo póki co nie zostały zaatakowane przez choroby. Tylko te posadzone jesienią, już dość duże rośliny, w kilka dni zostały pokonane przez jakąś chorobę grzybową. Obstawiam mączniaka, ale głowy nie dam, bo chorujące cebule miałem w ogrodzie po raz pierwszy. Wystarczyło kilka upalnych dni, krótkie ale intensywne opady deszczu, wysoka temperatura powietrza i wilgotność nocą i kłopot gotowy. Szczypior pokrył się szarym nalotem, zaczął więdnąć i nie można było już go uratować. Nie było na co czekać. Nie chciałem, żeby to paskudztwo rozpanoszyło się po innych warzywach, chociaż wiem, że zarodniki grzybów roznosi wiatr i usuwanie chorych części roślin niewiele pomoże. No ale cebulę trzeba było zebrać, żeby coś z niej mieć a na jej miejscu można było wsadzić nowe rośliny.

Tak wyglądała nasza cebula, którą zbieraliśmy.

Chora cebula
Chora cebula

 

Chora cebula
Chora cebula

 

Chora cebula
Chora cebula

 

# Zbiory cebuli w czerwcu 2023 roku

W domu zużywamy dużo cebuli bo bardzo ją lubimy, dlatego sporo jej posadziłem w ogrodzie i liczyłem na pokaźne zbiory. Niestety, pogoda i choróbsko pokrzyżowało plany. Mogło być lepiej, ale nie było źle. Mimo przyspieszonego terminu zbioru udało nam się zebrać:

  • Cebula biała – 3,28 kg
  • Cebula żółta – 3,53 kg
  • Cebula czerwona – 3,53 kg

Licząc wszystko mamy 10,34 kg cebuli. Co nieco jeszcze w ogrodzie rośnie. Mam zamiar też posadzić jeszcze dymkę, w innym miejscu warzywnika, o ile uda mi się kupić cebulki do sadzenia. Główki zebranych cebul nie są zbyt duże, bo nie miały szansy dorosnąć do imponujących rozmiarów, ale da się je wykorzystać w kuchni. Będzie się trzeba więcej napracować, ale nic się nie zmarnuje.

Zbiór cebuli czerwiec 2023
Zbiór cebuli czerwiec 2023

 

# Co posadziłem w miejscu, gdzie rosła cebula?

Po zebraniu cebuli kilka grządek nam się zwolniło. Posadziłem na nich fasolkę szparagową, bób, rzodkiewki, białą rzodkiew, koperek. To eksperyment, zobaczymy, co z tych posadzonych roślin zdąży zaowocować? Jestem pewny, że rzodkiewki i fasolka szparagowa wyrośnie i wyda owoce. A czy bób zdąży i czy nie zjedzą go mszyce? Czas pokaże. Za mniej więcej 2 tygodnie będziemy zbierać czosnek. Ciekawe, jakie będą plony, jakie duże główki i ile ich zbierzemy? 

 

A wy mieliście kiedyś takie problemy z cebulą? Musieliście zbierać ją wcześniej lub nie udało się wam zebrać plonów? Zostawcie info w komentarzu. 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 miesięcy temu

[…] Niestety, pojawiły się także pierwsze problemy. Trzy grządki z cebulami zaatakował mączniak. Musiałem wcześniej niż planowałem zebrać cebule. Pisałem o tym w tym wpisie >> .Przyspieszone, wymuszone zbiory cebuli – niestety choroby grzybowe zaczynają atakować […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x