Sierpień w ogrodzie

Sierpień to drugi miesiąc wakacji. Jest ciepło, błogie lenistwo nas ogarnia. Nie możemy jednak zapominać o naszym ogrodzie i warzywniku, w którym czeka nas sporo pracy.

 

# Co się dzieje w ogrodzie?

Sierpień to okres zbiorów warzyw z naszego ogrodu. Ogórki, cukinie, pomidory, marchewka, papryka i inne warzywa, które rosną w naszym warzywniku trafiają do naszych kuchni.

To także czas żniw i jeśli wyjedziemy gdzieś za miasto, to nietrudno zauważyć pracujące na polach kombajny.

Sierpień to także okres przygotowywania wszelkiego rodzaju przetworów z zebranych warzyw.

Opustoszałe grządki wymagają kilku zabiegów, które pozwolą przygotować je do nadchodzącej jesieni, zimy a dalej, do kolejnego sezonu w naszym ogrodzie.

# Jakie prace wykonujemy w sierpniu w ogrodzie?

W sierpniu należy wykonać ogławianie pomidorów. Pomoże to dojrzeć już zawiązanym i rosnącym owocom. Jeśli odetniemy wierzchołek krzaczka pomidora to roślina skupi się na owocach, które już wydała a nie ma rozwoju krzaka. Wierzchołek rośliny należy obciąć za 2-3 liściem za ostatnim gronem z owocami.

Pomidory które rosną „pod chmurką” ogławiamy w pierwszej połowie sierpnia, a te rosnące w szklarni w drugiej połowie sierpnia.

Usuwamy rośliny,  które już nie wydadzą plonu. Odchwaszczamy grządki. Jeśli nie mamy już czego na nich wysiewać to nie powinniśmy zostawiać gołej ziemi, narażonej na przesychanie i erozję. Sierpień to dobry czas na wysiewanie nawozów zielonych, tzw. poplonów. Może to być łubin wąskolistny, który dobrze wiąże azot w swoich korzeniach. Drugi, dobrze znany nawóz to gorczyca. Szybko wschodzi, zapobiega wzrostowi chwastów i dobrze okrywa grządki. Przed zimą dobrze jest ściąć te rośliny, nawozy zielone, i zostawić je na grządkach, żeby się przekompostowały do zimy.

W upalne dni należy pamiętać, żeby podlewać rośliny. Co prawda nie ma już tropikalnych nocy i mega upałów, ale słońce i wiatr potrafią wysuszyć grządki w kilka godzin.

 

# Co można wysiewać w ogrodzie w sierpniu?

W sierpniu mamy duży wybór nasion, które możemy wysiewać. Będą to warzywa, które szybko urosną i będziemy mogli je zebrać przed jesiennymi chłodami. Końcem sierpnia będziemy mogli także wysiać warzywa, które będziemy zbierać dopiero wiosną następnego roku.

W sierpniu można wysiewać

 • Kapusta chińska Pak-choi
 • Kapusta pekińska
 • Sałaty liściowe
 • Sałata zimująca
 • Cykoria liściowa
 • Rukola
 • Roszponka warzywna
 • Rzodkiewki
 • Rzodkiew
 • Rzepa
 • Jarmuż

Jeśli mamy szklarnię i chcemy zbierać np. sałatę lub rzodkiewki także zimą to możemy je wysiać później, kiedy usuniemy już krzaczki pomidorów. W sierpniu można sobie przygotować już sadzonki, np. sałaty, którą później wsadzimy do szklarni. Oczywiście nie należy wysiewać wszystkich tych warzyw, które wymieniłem. Wybieramy tylko te, które lubimy i chętnie zjemy kiedy wyrosną.

# Zdjęcia z naszego ogrodu wykonane w sierpniu 2022 roku.