Styczeń w ogrodzie, co wysiewamy w styczniu?

Styczeń, pierwszy miesiąc nowego roku. Wielu z nas zapewne już czeka na wiosnę, cieplejsze dni, więcej słońca i możliwość wyjścia i popracowania w ogrodzie. Ale póki co mamy środek zimy, za oknem śnieg i mróz, więc pozostaje nam nieśmiało zacząć nowy sezon warzywny, wysiewając pierwsze warzywa na rozsady. W tym wpisie podpowiem wam, co można wysiewać w styczniu.

 

# Jakie warzywa można wysiewać w styczniu?

W styczniu wysiewamy warzywa, które mają długi czas wzrostu. Rozpoczynając ich uprawę w styczniu, mamy pewność, że sadzonki będą już duże, kiedy będziemy przesadzać je do szklarni lub do gruntu. Dzięki temu szybciej zaczną owocować i wcześniej będziemy mogli zbierać z nich owoce.

Niestety, ale wczesny wysiew warzyw wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Musimy dysponować odpowiednią ilością miejsca w domu lub mieszkaniu, gdzie będziemy mogli przez kilka miesięcy przechowywać nasze sadzonki. Zakładając, że pierwsze nasiona do gleby wysiewamy w styczniu a rozsady wysadzamy do ogrodu w majowy długi weekend, to przez okres 4 miesięcy będziemy musieli opiekować się sadzonkami w domu. Jeśli nie masz warunków to długiego przetrzymywania sadzonek w domu, to lepiej nie zabierać się za ich przygotowanie i lepiej poprosić kogoś znajomego, kto ma taką możliwość, żeby przygotował dla nas rozsady. W ostateczności można wiosną kupić rozsady w sklepie ogrodniczym lub w innym miejscu, np. w Internecie. Stanowisko dla naszych sadzonek musi być odpowiednio nasłonecznione i powinno mieć odpowiednią temperaturę, żeby nasze sadzonki były ładne, zdrowe a nie wyrosły na wyciągnięte chuderlaki, z których zbyt wiele owoców nie zbierzemy. 

 

Co można wysiewać w styczniu, a nawet już końcem grudnia? 

  • Papryka
  • Bakłażany
  • Seler korzeniowy
  • Rozsada batatów
  • Rozsada imbiru
  • Jeśli ziemia nie jest zamarznięta, to można posadzić cebulę z dymki
  • Można posadzić czosnek, jeśli nie posadziliśmy go jesienią

 

Jeśli lubimy kwiaty, to w drugiej połowie stycznia można wysiewać:

  • Pelargonie
  • Begonia stale kwitnąca
  • Żeniszek meksykański
  • Petunie
  • Lwie paszcze
  • Lobelia

 

Styczeń to także dobry czas na przegląd naszych nasion. Sprawdzamy, jakie nasiona mamy, jakie musimy dokupić, żeby przygotować się do kolejnego sezony ogrodowego. Lepiej zakupić nasiona teraz, kiedy jest duża ich dostępność, niż wiosną, kiedy część może być niedostępna. 

Wysiewanie nasion wcześnie, w styczniu, ma jeszcze jedną, niepodważalną zaletę. Jeśli coś pójdzie nie tak, nasiona nie wykiełkują lub zaniedbamy sadzonki i nie będą chciały rosnąć tak, jak powinny, to mamy jeszcze trochę czasu, żeby zacząć wszystko od początku, wysiewając nowe nasiona. Owszem, może plony będą nieco później, ale będą. Czekając z wysiewaniem nasion do ostatnie chwili nie mamy już marginesu błędu i jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, będziemy musieli ratować sezon sadzonkami od znajomych lub ze sklepu. 

 

# Nasze pierwsze warzywa, wysiane w styczniu 2024 roku

Poniżej zamieszczam zdjęcia naszych sadzonek papryki, które wysiałem w Sylwestra, 31.12.2023 roku. Zdjęcia zostały zrobione miesiąc po wysiewie, 30-go stycznia 2024 roku. Zazwyczaj paprykę wysiewałem w Trzech Króli, czyli przed 10-tym stycznia, ale na dojrzałe owoce musiałem czekać aż do sierpnia więc w tym roku postanowiłem zrobić eksperyment i wysiać nasiona trochę wcześnie, żeby do gruntu wsadzać już pokaźnej wielkości krzaczki. Mam w domu warunki do przechowywania sadzonek do cieplejszych dni więc spokojnie mogłem sobie na taki ruch pozwolić. Jak widać na zdjęciach, jeszcze kilka dni i sadzonki będę przepikowywał, żeby każda roślinka miała swoją własną, większą doniczkę.

Sadzonki papryki 30.01.2024
Sadzonki papryki 30.01.2024

 

Sadzonki papryki 30.01.2024
Sadzonki papryki 30.01.2024

 

EKO Hortus -Bio, Eko zdrowe warzywa
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.