Uprawa ogórków, 5 rzeczy o których należy pamiętać, żeby cieszyć się dużymi zbiorami

Uprawa ogórków nie jest trudna. Dzisiaj podpowiem wam, co zrobić, żeby ogórki długo i obficie owocowały. Opiszę 5 rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się świeżymi owocami ogórka przez całe lato.

 

Ogórki są roślinami jednorocznymi z rodziny dyniowatych, podobnie jak arbuzy i cukinie. Mówimy, że są to warzywa, ale to nieprawda. Ogórki są owocami, ponieważ powstają z kwiatu rośliny. Są chętnie uprawiane w Polsce. Jeśli zapewnimy im dogodne warunki do wzrostu, odpłacą nam się obfitymi zbiorami owoców. 

 

# Dlaczego krzewy ogórków szybko obumierają i przestają owocować?

Zebrane ogórki
Zebrane ogórki

Krzewy ogórków obumierają, kiedy zostawiamy na nich owoce i pozwalamy im dojrzeć. Kiedy ogórki wiszące na krzaczkach zaczynają robić się żółte, znaczy to tyle, że dojrzewają i chcą rozsiewać nasiona. Wtedy roślina zaczyna obumierać, koncentrując całą siłę na dojrzewaniu zostawionych na krzaczku, dużych, robiących się żółtymi, owocach. Jeśli chcemy cieszyć się długo zdrowymi, obficie owocującymi ogórkami, zbierajmy z nich owoce często, jak są jeszcze małe, zielone i nie mają dużych nasion w środku. Roślina wtedy będzie chciała jak najszybciej wydać kolejne owoce, żeby wyprodukować nasiona. Im więcej i szybciej będziemy zbierać ogórki, tym więcej będzie ich na krzaku. Pozostawienie nawet jednego dużego, dojrzałego ogórka na krzaku spowoduje jego zamieranie. Ogórki, jak każda inna roślina, chcą podtrzymać gatunek i wyprodukować nasiona, z których urosną kolejne rośliny. Żeby to osiągnąć muszą wydać dojrzały owoc, który w końcu spadnie na ziemię, rozsypie nasiona, z których wyrosną kolejne rośliny. Jeśli wcześniej zbierzemy owoce, to roślina będzie zmuszona wyprodukować kolejne owoce, żeby kontynuować trwanie gatunku. Jeśli wypełni swoje zadanie, zacznie obumierać, bo robota będzie zrobiona.

 

# Ogórki z żółtymi końcówkami = koniec owocowania

Nigdy nie pozwalaj, żeby na krzakach ogórków były duże, stare owoce, których końcówki robią się żółte. Jeśli takie zostaną, będzie to znak dla rośliny, że misja skończona i można umierać. Taki krzak ogórka nie wyda już owoców, będzie powoli obumierał i przyciągał choroby i szkodniki. Jeśli zauważysz żółte, chore liście na krzaczkach ogórków to usuń je, żeby choroby nie rozsiewały się na inne rośliny

 

# Zbieraj ogórki często, najlepiej co 1-2 dni

Małe ogórki
Małe ogórki

Zbieraj ogórki z krzaczków systematycznie, najlepiej każdego dnia. Im więcej owoców zbierzesz z krzaczka, tym więcej owoców roślina będzie chciała wydać, żeby wyprodukować nasiona. Krzaczek ogórka wpadnie w panikę i będzie zmuszony produkować więcej owoców, żeby spełnić swoje zadanie i zapewnić nasiona dla kolejnych pokoleń ogórków.

 

# Miej przygotowane nowe rozsady ogórków

Aby zachować ciągłość produkcji ogórków, warto mieć zawsze przygotowane rozsady ogórka. Kiedy jedne krzaczki będą obumierać, w ich miejsce możemy wsadzić nowe rozsady i mieć kolejne owoce. Nowe rozsady warto wysiewać do 5-6 tygodni. Kiedy pierwsze ogórki sadzimy w połowie maja, kolejne rozsady powinny być gotowe pod koniec czerwca, żeby zastąpić obumarłe już lub zniszczone przez szkodniki ogórki. Krzewy ogórka „żyją” krótko, ich zadaniem jest wydanie owoców i przedłużenie istnienia gatunku. Jak to zrobią, mogą obumrzeć. Średnia długość życia rośliny to 90 dni. W Polsce, z powodzeniem możemy sadzić rozsady ogórków przynajmniej dwa razy w roku. Pierwszy raz w maju, a drugi w lipcu. Kiedy te pierwsze będą już kończyły owocować, te drugie zaczną i w ten sposób będziemy mieli ciągłość dostaw świeżych ogórków. Nie ma sensu trzymać wpół obumarłych roślin. Lepiej jest je usunąć a w ich miejsce wsadzić nowe sadzonki, które za kilka tygodni będą pięknie owocować. Co więcej, jeśli sadzonki obumarł w sposób naturalny, z racji wieku a nie chorób, to możemy nowe krzaczki wsadzić w tą samą glebę. Trzeba tylko wcześniej zasilić ją np. kompostem, nawozem z pokrzyw, drożdży itp. Żeby nowe ogórki miały dość składników odżywczych do wzrostu. Jeśli okaże się, że wszystkie krzaczki ogórków zdrowo rosną, to przygotowane sadzonki można wsadzić w miejsce zebranych już warzyw, np. czosnek, cebula, bób, fasolka szparagowa itp. 

 

# Pamiętaj o systematycznym podlewaniu ogórków

Ogórki lubią częste, systematyczne podlewanie. W okresie dużych upałów, wysokich temperatur, powinniśmy ogórki podlewać co 1-2 dni. Kiedy ogórki rosną w szklarni lub w donicach to można je podlewać nawet codziennie, ale niezbyt dużą ilością wody. Nie mogą mieć błota pod korzeniami. Ogórki mają duże liście, które w okresie wysokich temperatur, chłodząc się, uwalniają duże ilości wilgoci. Pamiętaj, żeby nie podlewać ogórków lejąc wodę na liście bo to może doprowadzić do choroby roślin. Nawadniamy podłoże, polewając je wodą, najlepiej letnią deszczówką. Jeśli nie mamy deszczówki to nalejmy rano wodę z kranu do jakiejś beczki lub wiaderka, pozwólmy jej się trochę ogrzać i dopiero taką wodą podlewajmy ogórki. 

Jeśli ogórki będą miały zbyt mało wody to pogorszy się smak owoców. Będą gorzkie i niesmaczne. 

Warto też, co mniej więcej 10 dni podlewać ogórki nawozem z drożdży. Zasila on rośliny w potrzebne składniki odżywcze i co najważniejsze, uodparnia na choroby grzybowe. Jak przygotować taki nawóz i jak podlewać nim rośliny – opisałem na blogu we wpisie: Naturalny nawóz z drożdży pod ogórki i pomidory

 

# Ogórki potrzebują słońca.

Ogórki potrzebują dużo promieni słonecznych ale uprawa w miejscu mocno nasłonecznionym nie będzie dobrym pomysłem. Wtedy będą wymagały częstszego podlewania i mogą zacząć chorować. Najlepiej uprawiać ogórki w miejscu gdzie słońce zagląda tylko przez kilka godzin dziennie lub w jasnym półcieniu. Stanowisko z ogórkami powinno być osłonięte od wiatru. 

 
Postaw kawę dobry człowieku

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 miesięcy temu

[…] Ogórki rosną pięknie, nie chorują, im częściej zbieramy owoce, tym więcej nowych się pojawia. Dlaczego tak się dzieje? Bo ogórki wpadają w panikę i produkują więcej owoców. Dokładnie opisałem to już na blogu: Uprawa ogórków, 5 rzeczy o których należy pamiętać, żeby cieszyć się dużymi zbiorami […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x