Zbiory warzyw w 2023 roku z małego, przydomowego ogródka

Projekt na 2023 rok. 

 

Postanowiłem dokładnie policzyć, ile warzyw zbierzemy w 2023 roku z naszego małego, przydomowego ogródka warzywnego. Zobaczymy, czy warto uprawiać swoje warzywa, ile można ich zebrać i ile dzięki własnej pracy można zaoszczędzić? W naszym ogrodzie warzywa rosną cały rok więc już od pierwszych dni roku zaczynam notować, jakie warzywa i w jakiej ilości zbieram. 

Jak zaczynałem swoją przygodę z warzywniakiem, to przeczytałem gdzieś, na jakimś blogu, że mistrzami optymalizacji i uzyskiwania maksymalnie wysokich zbiorów z małych ogrodów warzywnych są Japończycy. W ciągu roku są w stanie z malutkiego ogrodu “wyciągnąć” kilka ton warzyw. Wiem, u nich jest inny klimat, inne zimy i inny sposób uprawy roślin, ale i tak dla mnie jest to imponujące. Dlatego postanowiłem sprawdzić, ile my zbierzemy jedzonka z własnego ogrodu. 

 

# Nasz ogród warzywny

Nasz przydomowy ogródek warzywny jest malutki, raptem 70 metrów kwadratowych. W ogrodzie mamy szklarnię o powierzchni 18 m2, grządki podwyższone i tradycyjne oraz kilka donic. Wszystko opisałem już na blogu >>> Nasz ogród warzywny

Warzywa uprawiam cały rok, zimą tylko w szklarni, co wynika z warunków atmosferycznych. Ale od wiosny do późnej jesieni cały warzywniak wypełniają rosnące warzywa. Jedne są zbierane, a w ich miejsce pojawiają się kolejne. Grządki nie stoją puste. Dzięki temu cały czas mam dostawy świeżego jedzenia prosto z grządki.

W naszym ogrodzie nie stosuję żadnych nawozów chemicznych. Głównym źródłem pożywienia dla roślin jest własnej produkcji kompost, a kiedy mi go brakuje, to stosuję nawóz na bazie kompostu. Żadnej chemii, żadnych oborników, żadnego chemicznego świństwa. 

Grządki okrywam zrębkami drzewnymi, które po przekompostowaniu się na grządkach zamieniają się w czarną, zdrową glebę. Grządek nie przekopuję, stosuję metodę “No DIG” oraz “Back to Eden”. Dzięki temu wiem, że życie glebowe rozwija się bez przeszkód, nie jest niszczone przez przekopywanie gleby, która staje się coraz bardziej żyzna, zdrowa a zbierane plony coraz większe.

 

# Zbiory warzyw, styczeń 2023

Styczeń to zimowy miesiąc, kiedy zbiory są niewielkie. Ale każda świeża rzodkiewka, liść sałaty lub gałązka rukoli cieszą. Poniżej zestawienie zbiorów za pierwszy miesiąc 2023 roku. Na szczęście wiosna coraz bliżej i mam nadzieję, że tabela szybko będzie się powiększać.

Styczeń 2023 - zbiór warzyw
Styczeń 2023 – zbiór warzyw

 

# Zbiory warzyw, luty 2023

Kolejny zimowy miesiąc roku 2023 za nami. W ogrodzie niewiele się dzieje. Większy ruch na parapetach, gdzie rosną rozsady warzyw, które za kilkanaście tygodni zostaną przeniesione i wysadzone w ogrodzie. Na razie zbiory są niewielkie, bo jemy tylko to, co rosło w szklarni przez całą zimę, sałata, rzodkiewka, szpinak, szczypiorek. 

Zbiór warzyw luty 2023
Zbiór warzyw luty 2023

 

# Zbiory warzyw, marzec 2023

Prace w ogrodzie rozpoczęły się na dobre. Wysiewanie nasion, pikowanie i wysadzanie na grządki warzyw to obecnie główne zadania dla ogrodników. Najpierw musimy się napracować, żeby później z dumą patrzyć, jak warzywa pięknie rosną a w końcu zbierać plony. Póki co zbieramy plony z warzyw wysiewanych jeszcze w ubiegłym roku. Dobrze jest zjeść zdrowe, własnoręcznie pielęgnowane warzywa z własnego ogrodu. Mamy je kiedy chcemy, nie trzeba wydawać pieniędzy, jechać do sklepu i kupować warzyw niewiadomego pochodzenia. Jak widać z poniższego zestawienia, zdecydowanie najwięcej wsuwamy sałaty i rzodkiewki. Nic dziwnego, mamy ich najwięcej w szklarni. Niestety, te wysadzone jesienią za chwilę będą zakwitać i pójdą na kompost. Ich miejsce zajmą pomidory i ogórki. Nowe sałaty pojawią się na grządkach pod chmurką, więc będzie można w dalszym ciągu się nimi zajadać. 

Marzec 2023
Marzec 2023

 

# Zbiory warzyw, kwiecień-maj 2023

Trochę zaniedbałem publikacje na blogu. Ale tak jest, jak w ogrodzie pracy dużo no i w życiu też sporo się dzieje.

Zbiory warzyw i owoców z ogrodu powili się rozkręcają. Końcem maja zebrałem pierwsze truskawki, z krzaczków wiszących w szklarni. Te na zewnątrz dopiero kwitną. Różnica w czasie owocowania i dojrzewania to co najmniej 2 tygodnie. Teraz już wiem, że warto mieć trochę truskawek w szklarni. Można cieszyć się pysznymi owocami już końcem maja. 

Na liście poza truskawkami pojawił się także jarmuż. To owoce z roślin posadzonych jesienią 2022 roku, w szklarni. Zimą prawie nie rósł, ale wiosną, kiedy zrobiło się cieplej, wystrzelił jak z procy i teraz mam dorodne krzaki z jarmużem.

Gdybym nie notował ilości zebranych warzyw, to zapewne bym nie przypuszczał, że już tyle sałaty udało mi się zebrać, ponad kilogram. A rzodkiewki? Teraz liczę je już w setkach sztuk. To niesamowite, ile zdrowego jedzenia można mieć ze swojego ogrodu. 

Kwiecień-maj
Kwiecień-maj

 

# Zbiory warzyw, czerwiec 2023

Do tej pory niewiele się działo. Warzywa i krzewy dopiero zaczynały wytwarzać owoce. Ale w czerwcu zbiory plonów rozpoczęły się już na dobre. Niektóre warzywa musiałem zebrać nieco wcześnie, przez choroby, ale nie jest źle. Niektóre owoce, takie jak porzeczki czy jagoda kamczacka zostały już zebrane i więcej nie będzie. Jak na razie nie jest źle. Zbiory warzyw dopiero się rozkręcają. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że tak dużo różnych warzyw i owoców mamy w swoim ogrodzie. Najlepsze przed nami.

Plony na koniec czerwca 2023
Plony na koniec czerwca 2023

 

# Zbiory warzyw, lipiec 2023

Muszę powiedzieć, a w zasadzie napisać, że w połowie sezonu ogrodniczego jest SUPER!. Wszystko dojrzewa, owocuje, a nam pozostaje tylko zbierać plony i cieszyć się własnym, zdrowym jedzeniem. Na koniec lipca 2023 roku z naszego małego ogrodu warzywnego zebraliśmy już ponad 46 kg warzyw i ponad 4 kg owoców. Gdybym nie liczył/ważył warzyw, które zbieram, to szacując, nigdy bym nie powiedział, że aż tak dużo zdrowego dobra udało nam się uzyskać z własnego warzywnika. Rekordzistą, jak na razie, są ogórki. Już ponad 17 kg zebranych owoców, a to jeszcze nie koniec. To pierwszy rok, kiedy tak dobrze owocują w naszym ogrodzie. Jestem mega zadowolony, że praca w ogrodzie, trud włożony w przygotowanie gleby, rozsad i niemal codzienna opieka nad warzywnikiem przynoszą tak obfite plony. 

Zbiory warzyw Lipiec 2023
Zbiory warzyw Lipiec 2023

 

Zbiór warzyw, lipiec 2023
Zbiór warzyw, lipiec 2023